Як правильно виконати догляд за смородиною навесні після зими

Смородина невибаглива, витривала і приносить гарний врожай вже на другий рік після висадки. Крім того, ягоди смородини мають у складі корисні вітаміни (А, В, С), йод і кумарин. У цій статті Ви дізнаєтеся, як доглядати за смородиною у весняний період, особливості обробки від шкідників, пересаджування та методи розмноження кущів.

Основні етапи робіт з догляду за смородиною навесні

Весняні роботи з догляду за смородиновими кущами надзвичайно важливі, за своєю значимістю вони не поступаються осіннім заходам. Від якості їх проведення залежить подальший розвиток чагарнику і рясність його плодоношення. Не потрібно чекати поки повністю розтане сніг і підсохне земля.

Догляд за смородиною починається ранньою весною, тільки-но встановиться стабільна температура в межах +5…+7 C° і мине загроза сильних поворотних заморозків.

Деякі процедури необхідно встигнути провести до початку активного сокоруху. Бруньки у цієї культури розкриваються дуже швидко і вкрай важливо встигнути до появи молодого зеленого листя.

До переліку основних весняних робіт входять:

  • регулярний полив;
  • обрізка санітарна та формувальна;
  • обробка від комах-шкідників;
  • підживлення;
  • мульчування.

Всі заходи повинні виконуватися своєчасно, інакше ефект від їх проведення буде мінімальним і не принесе ніякої користі.

Зняття укриття і прибирання сміття

Якщо смородину утеплювали на зиму — починають догляд за смородиною зі зняття захисного матеріалу. Підвищення температури повітря і вологості провокує під термошаром утворення цвілі на деревині. Активізуються гнильні інфекції, вони можуть вразити ослаблену після зимівлі рослину.

Як правильно виконати догляд за смородиною навесні після зими

Наступний крок: прибрати торішнє листя, сміття, залишки мульчі з пристовбурних кіл. Якщо цього не зробити вчасно, хвороботворні бактерії можуть перекинутися з рослинної підстилки, що перегниває, на кущ і заразити його. Зібране сміття потрібно спалити або перенести на компостну купу.

Полив

Повноцінний і правильний полив кущів є незамінним і вкрай важливим заходом у весняному догляді. Якщо чагарник буде відчувати нестачу вологи, то не можна буде сподіватися на смачний і розкішний урожай.

Всього за весь дачний сезон потрібно полити чагарник близько 4-5 разів. Навесні полив потрібно здійснити під час інтенсивного росту зеленої маси. Під один кущ потрібно вносити не менше трьох-чотирьох відер води. Для поливу необхідно використовувати відстояну воду (наприклад, у бочці) вуличної температури.

Порада! Якщо навколо пристовбурного кола зробити канавку по діаметру крони, що має глибину близько 15-20 сантиметрів, то можна зі зручністю поливати чагарник — вода не буде розтікатися.

Розпушування

Розпушування покращує повітрообмін і вологообмін у ґрунті, завдяки чому кисень краще надходить до кореневої системи рослини, процедура робить ґрунт дренованим. Також вода краще проникає в ґрунт. Поверхнева обробка необхідна і для весняного догляду за ягідною культурою.

Рихлити ґрунт слід після поливу. Розпушування ґрунту навколо смородини має проводитися на невелику глибину — не більше 3-5 сантиметрів, інакше є ризик пошкодження кореневої системи рослини.

Як правильно виконати догляд за смородиною навесні після зими

Усунення бур'янів

На пристовбурні кола може «зазіхнути» бур'ян. І вона явно не потрібна чагарнику — бур'яни перетягують ковдру на себе в плані споживання поживних елементів, що знаходяться в ґрунті, заважають нормально доглядати за рослиною. Тому потрібно своєчасно прополювати бур'яни разом із кореневищем.

Мульчування

Мульчування ґрунту пристовбурного кола смородини допомагає захистити чагарник від розростання бур'яну, збагачує ґрунт поживними елементами, захищає від несприятливих умов і впливу, довгий час зберігає оптимальний рівень вологості.

Шар мульчі навколо смородини навесні має бути 5-7 сантиметрів. Як мульчувальний матеріал можна використовувати деревну тирсу, перегній, торф, солому.

Обробка від хвороб і шкідників окропом

Не можна кидати чагарник напризволяще на радість шкідникам і на розтерзання хворобам. Відмінним варіантом обробки від небажаних «гостей» саду буде обробка окропом ранньою весною. Під впливом високої температури гинуть збудники захворювань і личинки шкідників.

Як правильно виконати догляд за смородиною навесні після зими

Обробку смородини окропом потрібно проводити після сходу снігу (але можна проводити процедуру, коли сніг ще лежить!) і до розпускання бруньок. Після того, як вони розпустилися, поливати гарячою водою вже не можна!

Зрошення чагарнику слід проводити з лійки. Температура води — не нижче 60 і не вище 75 градусів. Поливати смородину окропом потрібно таким чином, щоб вода в одному місці лилася не більше п'яти секунд.

Підживлення

Будь-який чагарник, виростаючи на одному місці, живиться елементами, що знаходяться в ґрунті. Згодом запас таких речовин виснажується, ґрунт бідніє. Якщо смородина буде відчувати нестачу поживних елементів, то це, безсумнівно, позначиться на її плодоношенні.

Ягоди будуть дрібнішати, а їхні смакові властивості ставатимуть гіршими. Весна — прекрасний час, щоб заповнити баланс поживних елементів шляхом внесення добрив.

Після танення снігу і довгої зими чагарник особливо потребує азоту, тому навесні слід підгодувати кущ азотними добривами. Це необхідно для активізації рослини після зимової сплячки і нарощування зеленої маси.

Підживлення слід провести до розпускання бруньок. Але зловживати азотними добривами не варто, інакше почнеться бурхливе зростання зеленої маси на шкоду плодоношенню.

Наприкінці травня доцільно провести обприскування 1-% розчином суперфосфату і сірчанокислого калію. Корисна також позакоренева обробка 0,01 розчином борної кислоти.

Як правильно виконати догляд за смородиною навесні після зими

Обрізка

Навесні чорна, червона і біла смородина потребують санітарної та формувальної обрізки чагарнику. Процедура допомагає усунути непотрібні зламані, пошкоджені, висохлі пагони.

Обрізати рослину потрібно в той момент, коли розтанув сніг, температура повітря стабільно тримається понад 5 градусів тепла, і немає ризику поворотних заморозків.

Потрібно усунути загущуючі пагони, які ростуть углиб чагарнику. Обрізаються пагони, які старше чотирьох років, плодоносити вони будуть слабо і сенсу залишати їх немає. Вертикально витягнуті пагони потрібно вкоротити до 5-7 бруньки, маніпуляція дозволяє формувати крону.

Залучення бджіл

Бджоли — дивовижні маленькі істоти, завдяки яким, ми можемо ласувати фруктами і ягодами. І звичайно ж, чорна, біла і червона смородина — не виняток. Щоб залучити багато бджіл для запилення чагарнику, можна посадити поруч із чагарником квіти і рослини, які припадуть до вподоби комахам і привернуть їхню увагу. Наприклад, півонії, жимолость, айстри, вербена, буддлея.

Як правильно виконати догляд за смородиною навесні після зими

Також можна провести обприскування рослини розчином меду — розводиться столова ложка меду в літрі води.

Не варто ставитися до догляду за ягідним чагарником навесні, як до рутинного і важкого заняття. Такі сезонні заходи — благородне заняття, яке в майбутньому допоможе отримати смачний, рясний і корисний урожай. Із самих ягідок можна робити смачне варення, компоти, мармелад, пастилу, а зі здорового і цілісного листя можна робити корисний трав'яний напій.